Mg - - > MgO - - > Mg (OH) 2 - - > MgSO3

+3
Ответы (1)
  1. 1 апреля, 18:36
    0
    2mg+o2=2mgo

    mgo + h2o=mg (oh) 2

    mg (oh) 2+h2so4=mgso3+h2o