Zn→zno→znso4→k2zno2→zncl2

+3
Ответы (1)
  1. 10 июня, 05:24
    0
    2Zn + O2 = 2ZnO

    ZnO + H2SO4 = ZnSO4 + H2O

    ZnSO4 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + Na2SO4

    Zn (OH) 2 + 2KOH = K2ZnO2 + 2H2O

    K2ZnO2+4HCl=2KCl+ZnCl2+2H2O