1. Mg→MgO→MgCl2→Mg (OH) 2→Mg (NO3) 2

2. P→P2O5→H3PO4→K3PO4→Ca3 (PO4) 3

3. Na→Na2O→NaOH→NaSO4

+1
Ответы (1)
  1. 26 июля, 19:50
    0
    1) 2Mg+O2=2MgO

    MgO+2HCl=MgCl+H2O

    MgCl2+2NaOH=MgOH2+2NaCl

    MgOH2+2HNO3=Mg (NO3) 2+2H2O

    2) 4P+5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    H3PO4+KOH = K3PO4 + H2O

    2K3PO4 + 3CaCl2 = Ca3 (PO4) 2 + 6KCl

    3) 2Na + O2=Na2O2

    Na2O+H2O=2NaOH

    NaOH+HCL=NaCL+H2O

    NaCL+H2SO4=NaHSO4+HCL