CaCO3 - CO2 - CaCO3 - CO2 - Na2CO3 - CO2

+2
Ответы (1)
  1. 17 сентября, 11:14
    0
    CaCO3 = > CaO + CO2

    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O

    2NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O

    Na2CO3 + H2SO4 = Na2SO4 + CO2 + H2O