S ⇄ H2S → SO2 →H2SO3 → CaSO 3 → CaCl 2



SO 2

+4
Ответы (1)
  1. 13 июня, 22:21
    0
    H2 + S = H2S и H2S = H2 + S

    O3 + H2S (газ) = SO2 + H2O

    SO2 + H2O = H2SO3

    Ca (OH) 2 + H2SO3 = CaSO3 + 2H2O

    CaSO3 + 2HCl = CaCl2 + SO2 + H2O

    2HNO3 + CaSO3 = Ca (NO3) 2 + SO2 + H2O