1) Cl-> HCl-> NaCl-> AgCl

Cl2->NaCl

HCl-> AgCl

2) Li-> Li2O-> LiOH-> Li2CO3-> CO2

Li->LiOH

Li2O-> Li2CO3

+3
Ответы (1)
  1. 16 июня, 13:45
    0
    №2 1) 4Li + O2 = 2Li2O2) Li2O + H2O = 2LiOH3) LiOH + H2O + CO2 = Li2CO3 + H2O4) Li2CO3 + HCl = LiCl + H2CO35) H2CO3 = CO2 + H2O6) CO2 + Ca (OH) 2 = CaCO3 + H2O