CL2+S=

CL2+AL=

Br2+Na=

HCL+Ca (OH) 2=

+3
Ответы (1)
  1. 13 февраля, 13:32
    0
    S+Cl2=SCl2 (до 20°) или 2S+Cl2=S2Cl2 (125-130°)

    3Cl2+4Al=2Al2Cl3

    Br2+2Na=2NaBr

    2HCl+Ca (OH) 2=CaCl2+2H2O