ОВР: kno2+kclo3=kcl+kno3

+4
Ответы (1)
  1. 27 января, 17:32
    0
    3KNO2+KClO3=KCL+3KNO3

    N (+3) - 2e = N (+5)

    Cl (+5) + 6e = Cl (-)