CuSO4->Cu (OH) 2 (-2) - >CuO3->CuCl2

+3
Ответы (1)
  1. 29 июня, 04:13
    0
    CuSO4 + 2 КОН = Cu (OH) 2 + К2SO4

    Cu (OH) 2 (t) - - >CuO + Н2 О

    CuO + 2HCl = CuCl2 + Н2 О