Zn-ZnO-Zn (NO3) 2-Zn (OH) 2-Na2ZnO2

+1
Ответы (1)
  1. 18 января, 15:28
    0
    2Zn + O2 = 2ZnO

    ZnO + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2O

    Zn (NO3) 2 + 2KOH = 2KNO3 + Zn (OH) 2

    Zn (OH) 2 + 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O