Fe2O3→FeCl3→Fe (OH) 3→ Fe2O3 →Fe→FeCl2→Fe (OH) 2→FeCO3→CO 2

+5
Ответы (1)
  1. 7 сентября, 08:47
    0
    Fe2O3 + HCl = FeCl3 + H2O FeCl3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaCl 2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 6H2O Fe2O3 + 2Al = 2Fe + Al2O3 Fe + 2HCl = FeCl2 + H2 FeCl2 + 2NaOH = 2NaCl + Fe (OH) 2 Fe (OH) 2 + Na2CO3 = 2NaOH + FeCO3 FeCO3 + 2HCl = 2H2O + 2CO2 + FeCl2