C-CO2-NaHCO3-CO2-C6H12O6

SI-SIO2-Na2SIO3-SIO2

Se-H2S-SeO2-SeO3-H2SO4-CaSO4

+2
Ответы (1)
  1. 10 декабря, 17:10
    0
    1. C + O2 = CO2

    CO2 + NaOH = NaHCO3

    NaHCO3 + HCl = NaCl + CO2 + H2O

    6CO2+6H2O=C6H12O6+6O2

    2. Si + O2 = SiO2

    SiO2 + 2NaOH = Na2Sio3 + H2O

    Na2Sio3 + 2 HCl = 2NaCl + SiO2 + H2O

    3. S + H2 = H2S

    2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O

    2SO2 + O2 = 2SO3

    SO3 + H2O = H2SO4

    H2SO4 + CaO = CaSO4 + H2O