S-so2-so3-

h2so4-cuso4-cu (oh) 2 помогите

+4
Ответы (1)
  1. 12 сентября, 18:40
    0
    S+o2 = so2 2so2+o2=2so3 so3+h2o = h2so4 h2so4 + CuCl2 = CuSO4 + 2HCl CuSO4 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + Na2SO4