Cu-CuO - CuCl2 - Cu (OH) 2-H2O-H2-HCl

+3
Ответы (2)
  1. 5 июля, 02:58
    0
    2 Сu + O2 = 2CuO

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    2H2O + 2Na = 2NaOH + H2

    H2 + Cl2 = 2HCl
  2. 5 июля, 04:54
    0
    Cu-CuO - CuCl2 - Cu (OH) 2-H2O-H2-HCl

    2Cu+O2=2CuO CuO+2HCl = CuCl2+H2O

    CuCl2+2NaOH=Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2=CuO+H2O

    2H2O=2H2+O2

    H2+Cl2=2HCl