S - > SO2 - > SO3 - > H2SO4 - > ZnSO4 - > Zn - > ZnO - > Zn (NO3) 2 - > Zn (OH) 2 - > ZnO - > Zn

+2
Ответы (1)
  1. 5 февраля, 12:31
    0
    S + O2 = SO2

    SO2 + O3 = SO3 + O2

    SO3 + H2O = H2SO4

    H2SO4 + Zn = ZnSO4 + H2↑

    2ZnSO4 + 2H2O = 2Zn↓ + O2↑ + 2H2SO4

    Zn + H2O = ZnO + H2

    ZnO + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2O

    Zn (NO3) 2 + 2NaOH = Zn (OH) 2↓ + 2NaNO3

    Zn (OH) 2 = ZnO + H2O

    ZnO + C = Zn + CO