Ca - cao-cacl2 - ca oh 2 - ca co3 - ca hco3 2 - Caco3

+2
Ответы (1)
  1. 2 мая, 09:07
    0
    2Ca + O2 = 2CaO

    CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O

    CaCl2 + 2H2O = Ca (OH) 2 + 2HCl

    Ca (OH) 2 + CO = CaCO3 + H2

    CaCO3 + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + Ca (OH) 2 = 2CaCO3↓ + H2O