Cl2+HF=?

J2+HF=?

Br2+HCl=?

Br2+HF=?

Cl2+HBr=?

+4
Ответы (2)
  1. 8 февраля, 22:13
    0
    Cl2 + 2 HF ≠

    I2 + HF ≠

    Br2 + 2 HCl = 2 BrCl + H2

    Br2 + HF ≠

    Cl2 + 2 HBr = Br2 + 2 HCl
  2. 8 февраля, 22:51
    0
    Cl₂ + HF ↛

    I₂ + HF ↛

    Br₂ + HCl ↛

    Br₂ + HF ↛

    Cl₂ + 2HBr → Br₂ + 2HCl