Осуществите превращения:

С→ CH4 →CH3Cl →C2H6 →C2H4→ C2H2 →CH3COH

CO2→ CaCO3→ CaCl2 →CaSO4

+2
Ответы (1)
  1. 3 марта, 11:08
    0
    С + 2 Н2 - - (1000°C) - - > CH4

    CH4 + Cl2 - - (hv) - - > CH3Cl + HCl

    2CH3Cl + 2Na - - (t°) - - > C2H6 + 2NaCl

    C2H6 - - (Ni/Cr2O3, 600°C) - - > C2H4 + H2

    C2H4 - - (Ni/Cr2O3, 800°C) - - > C2H2 + H2

    C2H2 + H2O - - (H (+), Hg (2+)) - - > CH3COH

    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + H2O + CO2

    CaCl2 + H2SO4 = CaSO4 + 2HCl