Zn→ZnO→x (икс) →Zn (OH) 2→x (икс) →Zn

+5
Ответы (1)
  1. 31 декабря, 09:46
    0
    1) 2Zn+O2=2ZnO

    2) ZnO+H2SO4=ZnSO4+H2O

    3) ZnSO4+2NaOH=Zn (OH) 2+Na2SO4

    4) Zn (OH) 2+HNO3=Zn (NO3) 2+2H2O

    5) Zn (NO3) 2+2Na=2NaNO3+Zn