Помогитее

1) 1+tg^2 а - 1/соs^2 а

2) tg a*ctg a-cos^2 a - sin^2 a

+1
Ответы (1)
  1. 27 ноября, 22:18
    0
    tg^2a=sin^2a/cos^2a, 1=cos^2a/cos^2a. Отсюда получаем: 1+tg^2a = (cos^2a+sin^2a) / cos^2a=1/cos^2a