Решите уравнения;

7-2 х=9-3 х. 11 х=6+5 (2 х-1). 6 (2 х-3) - 3 х=2 х-4.

+1
Ответы (2)
  1. 13 мая, 07:19
    0
    7-2x=9-3x

    -2x+3x=9-7

    x=2

    11x=6+10x-5

    11x-10x=6-5

    x=1

    12x-18-3x=2x-4

    12x-3x-2x=18-4

    7x=14

    x=14/7

    x=2
  2. 13 мая, 08:41
    0
    1) - 2x+3x=9-7

    x=2

    2) 11x=6+10x-5

    11x-10x=6-5

    X=1

    3) 12x-18-3x=2x-4

    12x-3x-2x=-4+18

    2x=14

    X=7