Вычислите arcsin (-√2/2) - ctg (arccos√3/2) + √3

+4
Ответы (1)
  1. 1 октября, 21:41
    0
    Arcsin (-√2/2) - ctg (arccos√3/2) + √3=-Pi/4-ctg (pi/6) + √3=-pi/4 - √3 + √3 = - pi/4