4 a^-20ab+25b^ равно. a^+b^+2bc-c^ равно. a^^+4a^+4-b^ рано. 4 (a-b) ^-9 (a+b) ^ равно

+3
Ответы (1)
  1. 26 сентября, 04:24
    0
    4 a^-20ab+25b^ равно. = (2a-5) ²

    a^+b^+2bc-c^ равно. = (a+b) ²-c² = (a+b+c) (a+b-c)

    a^^+4a^+4-b^ рано. = (a+2) ²-b² = (a+b+2) (a+2-b)

    4 (a-b) ^-9 (a+b) ^ равно = (2 (a-b) - 3 (a+b)) (2 (a-b) + 3 (a+b)) = (2a-2b-3a-3b) (2a-2b+3a+3b) = (-a-5b) (5a+b)