tg^3 x+tg^2 x - 3tg x=3

+1
Ответы (1)
  1. 21 октября, 23:46
    0
    Z = tg x

    z³ + z² - 3z-3 = 0

    Z² (Z+1) - 3 (Z+1) = 0

    (Z+1) (Z²-3) = 0

    tgx + 1 = 0 и

    tg²x-3 = 0

    tgx = - 1

    tg²x=3 или tg x = √3

    x=3π/4 + πn

    x=π/3 + πn