Вычислите: log2 56 - log2 7 + 16^log2 3

+3
Ответы (1)
  1. 19 февраля, 20:02
    -1
    = log2 56 - log2 7 + 2^4log2 3 = log2 56 - log2 7 + 2^log2 3^4

    = log2 56 - log2 7 + 2^log2 81 = log2 56 - log2 7 + 81

    = log2 (56/7) + 81 = log2 8 + 81 = 3 + 81 = 84