Разложите на множители: - х во 2 степени - 10 х-25; 9 (5n-4p) во 2 степени - 64n во 2 степени

+2
Ответы (1)
  1. 22 февраля, 03:28
    0
    -x^2-10x-25=-x^2-5x-5x-25=--x (x+5) - 5 (x+5) = (x+5) (-x-5)

    9 (5n-4p) ^2-64n^2 = (15n-12p-8n) (15n-12p+8n) = (7n-12p) (23n-12p)