Упростите выражение 1) a (a+2b) - (b+a) ^2 2) (3b-1) ^2+8b 3) 2c (8c-3) - (4c+1) ^2 4) (2+a) (2-a) (4-a^2) - a^4 5) (x+2) ^2 * (x-2) ^2-x^4+16

+5
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 19:10
    0
    1) = a^2+2ab-b^2-2ab-a^2=-b^2

    2) = 9b^2-6b+1+8b=9b^2+2b+1

    3) = 16c^2-6c-16c^2-8c-1=-14c-1

    4) (4-a^2) (4-a^2) - a^4=16-8a^2+a^4-a^4=16-8a^2

    5) = (x^2-4) (x^2-4) - x^4+16=x^4-8x^2+16-x^4+16=32-8x^2