Разложите на множители:

1) x^3-xy^2-6y^2+6x^2=?

2) 8x^4y-xy^4=?

3) a^3-2a^2+18-9a=?

4) a^5b^2+27a^2b^5

+3
Ответы (1)
  1. 23 мая, 06:59
    0
    1) x^3+6x^2-xy^2-6y^2=x^2 * (x+6) - y^2 * (x+6) = (x^2-y^2) * (x+6) = (x+y) (x-y) (x+6)

    2) 8x^4y-xy^4=x*y * (8x^3-y^3) = x*y * (2x-y) * (4x+2xy+y)

    3) a^3-2a^2-9a+18=a^2 * (a-2) - 9 * (a-2) = (a^2-9) * (a-2) = (a-3) (a+3) (a-2)

    4) a^5*b^2+27a^2b^5=a^2*b^2 * (a^3+27b^3) = a^2*b^2 * (a+3b) * (a^2-3a*b+b^2)