Упростите выражение

(y-4) (y+2) - (y-2) во 2 степени

+1
Ответы (1)
  1. 1 января, 23:55
    0
    У²-4 у+2 у-8 - (у²-4 у+4) = у²-2 у-8-у²+4 у-4=2 у-12=2 (у-6)