2a^2b^2-6ab^3+2a^3b

a^2 (a-2) - a (a-2) ^2

+5
Ответы (1)
  1. 8 мая, 15:53
    0
    2a^2b^2-6ab^3+2a^3b = 2ab (ab-3b^2+a^2)

    a^2 (a-2) - a (a-2) ^2 = a (a-2) [a - (a-2) ]=a (a-2) 2=2a (a-2)