Вычислите ctg (arccos (-4/5) + arcctg (-1))

+4
Ответы (1)
  1. 13 сентября, 07:07
    0
    X=arccos (-4?5) cos x=-4/5 π/2≤x≤ π=> ctg=-4/3.

    y=arcctg (-1) ctg y--1 & 0
    ctg (x+y) = (ctg x-1) / (ctg x + ctg y) = { (-4/3) (-1) - 1 } / (-4/3-1) = (1/3) / (-7/3) = - 1/7