А) 19 х - (3 х-4) = 4 (5 х-1)

б) 4 (0,25 х - 6) = 8 (0,125 х+3)

+5
Ответы (1)
  1. 3 марта, 01:02
    0
    19x - (3x-4) = 4 (5x-1)

    19x-3x+4=20x-4

    19x-3x-20x=-4-4

    -4x=-8

    4x=8

    x=2