1) m^3-m^2n-mn^2+n^3; 2) x^5-x^2+x^2-1; 3) x^4+x^3-x-1; 4) a^4+a^3+a+1; 5) m^6-m^4+2 m^3+2 m^2; 6) b^3-8+6 b^2 - 12b.

+5
Ответы (1)
  1. 9 января, 22:49
    0
    1) m^3-m^2n-mn^2+n^3 = m^2 (m-n) - n^2 (m-n) = (m^2-n^2) (m-n)