Вычислите

log5 49 / log5 2-1/log7 2-log2 14

+3
Ответы (1)
  1. 21 августа, 10:34
    0
    Loga b = log c b/log c a

    log5 49/log5 2=2*log5 7 / log5 2=2 log2 7

    log2 7=1/log7 2

    log2 14 = log2 2*7=log2 2 + log2 7

    2 log2 7 - log2 7 - 1 - log2 7=-1

    равно - 1