Разложите на множители:

(^ - степень)

а) 3ab + a^2

б) 4b^3 - 3b^5

в) - 15a^3b - 5ab^2 - 10a^2b^4

г) 5y (x+y) + x (x+y)

д) 2a-ax+2b-bx

е) 20m^2 - 5n^4

ж) - 5x^2 + 20x-20

з) 64a^3 - b^3

+1
Ответы (1)
  1. 31 августа, 19:18
    0
    А) 3ab + a^2 = a (3b+a)

    б) 4b^3 - 3b^5 = b^3 (4-3b^2)

    в) - 15a^3b - 5ab^2 - 10a^2b^4 = - 5ab (3a^2-b-2ab^3)

    г) 5y (x+y) + x (x+y) = 5yx+5y^2+x^2+xy=6xy+6x^2=6x (y+x)

    д) 2a-ax+2b-bx = (2a+2b) (-ax-bx)

    е) 20m^2 - 5n^4 = 5 (4m^2-n^2) = 5 (2m-n) (2m+n)

    ж) - 5x^2 + 20x-20 = - 5 (x^2-4x+4) = - 5 (x-2) ^2

    з) 64a^3 - b^3 = (4a-b) (16a^2+4ab+b^2)