3sin^2*2x + 2cos^2*2x-2cos*2x = 0

+3
Ответы (1)
  1. 2 июня, 04:00
    0
    3sin^2 (2x) + 2cos^2 (2x) - 2cos (2x) = 0

    3 (1-cos^2 (2x)) + 2cos^2 (2x) - 2cos (2x) = 0

    3-3cos^2 (2x) + 2cos^2 (2x) - 2cos (2x) = 0

    - cos^2 (2x) - 2cos (2x) + 3 = 0

    cos^2 (2x) + 2 cos (2x) - 3 = 0

    (cos (2x) + 3) * (cos (2x) - 1) = 0

    cos2x = 1

    2x = 2pik

    x = pik, k ∈Z