5 а + (а-4) - (2 а-3)

Упростите выражение

+1
Ответы (2)
  1. 17 ноября, 19:59
    0
    5a + (a-4) - (2a-3) = 5a+a-4-2a+3=4a-1
  2. 17 ноября, 21:08
    0
    5 а + (а-4) - (2 а-3) = 5 а+а-4-2 а+3=4 а-1