Упростите (a+1) ∙ (a - 1) ∙ (a-2) - a∙ (a²-2a-1)

+5
Ответы (2)
  1. 17 сентября, 21:58
    0
    = (а^2 - a + a - 1) (a-2) - a^3 + 2a^2 + a = (a^2 - 1) (a-2) - a^3 + 2a^2+a = a^3 - 2a^2 - a + 2 - a^3 + 2a^2 + a = 2
  2. 18 сентября, 00:56
    0
    (а²-1) (а-2) - а³+2 а²+а=а³-2 а²-а+2-а³+2 а²=2-а