1. log7 (x-4) = 1 + log7 (x-10)

2. log2 (x^2 - 4x + 4) = 4

+3
Ответы (1)
  1. 8 октября, 07:52
    0
    Решение:

    1. log7 (x-4) = log7 (7) + log (x-10)

    x-4=7 (x-10)

    x-4=7x-70

    70-4=6x

    66=6x

    x=11

    2. x^2-4x+4=16

    x^2-4x-12=0

    x=2+-sqrt (4+12) = 2+-4

    x1=6

    x2=-2