2y (8y+1) - (4y-1) ^2 при y=1,8

+1
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 13:23
    0
    2*1,8 (8*1,8+1) - (4*1,8-1) ^2=3,6*13,4 - (6,2) ^2=48,24-38,44=9,8