Упростить

13 а + (6 а+1) - (а-5)

и второе

6 * (3 в+7) - 7

+1
Ответы (2)
  1. 6 января, 02:42
    0
    13a + (6a+1) - (a-5) = 13a+6a+1-a+5=18a+6

    6 * (3b+7) - 7=18b+42-7=18b+35
  2. 6 января, 02:49
    0
    13 а + (6 а+1) - (а-5) = 13 а+6 а+1-а+5=18 а+6

    6 (3 в+7) - 7=18 в+42-7=18 в+35