Cos (3x-п/4) = 0,7

cos (3x - / frac {/pi}{4}) = 0.7cos (3x-4π ) = 0.7

+4
Ответы (1)
  1. 28 марта, 08:20
    0
    Cos (3x-п/4) = 0,7; 3x-п/4 = (+-) arccos0,7 + 2πn, n∈Z; x = ((+-) arccos0,7 + π/4 + 2πn) / 3, n∈Z;