Решить уравнение

7-3 (2-х) равно 5 х

+2
Ответы (2)
  1. 22 июля, 05:38
    0
    7-3 * (2-х) = 5 х

    7-6+3 х-5 х=0

    -2 х=-1

    2 х=1

    х=1:2

    х=0,5

    Ответ: 0,5.
  2. 22 июля, 06:00
    0
    7-3 (2-x) = 5x

    4 (2-x) = 5x

    8-4x=5x

    -4x-5x=-8

    -9x=-8

    X=-8: (-9)

    x=8

    -

    9

    X=0,8