Log₂ (2x-18) + log₂ (x-9) = 5

+5
Ответы (1)
  1. 20 апреля, 19:47
    0
    Log₂ (2x-18) + log₂ (x-9) = 5

    одз х>9

    log (a) bc = log (a) b + log (a) c

    2x-18=2 (x-9)

    log (2) 2 + log (2) (x-9) + log (2) (x-9) = 5

    2log (2) (x-9) = 4

    log (2) (x-9) = 2

    x-9=4

    x=13