A^4-10a^2+9/a^4-81 сократить

+4
Ответы (1)
  1. 22 января, 01:24
    0
    (а⁴-10 а²+9) / (а⁴-81) =

    ((а²) ²-10 а²+3²) / ((а) ²) ²-9²) =

    х²-10 х+9=0; (а²=х)

    Д=25-9=16

    х1==5-4=1

    х2=5+4=9

    (х-1) (х-9)

    = (а²-1) (а²-9) / (а²-9) (а²+9) = (а²-1) / (а²+9)