Упростите выражения. а) 5x во 2 степени * (-3x в 3 степени) во 2 степени б) (2x-1) во 2 степени + (2x+1) (2x-1)

+5
Ответы (1)
  1. 23 ноября, 08:07
    +1
    5x² * (-3x³) ²=5x² * 9x^6=45x^ (8)

    (2x-1) ² + (2x+1) (2x-1) = 4x² - 4x+1+4x² - 1=8x² - 4x=4x (2x - 1)