Упростите выражения

1)

2)

+2
Ответы (1)
  1. 3 марта, 06:03
    0
    1)

    x² / (x-6) ²-36 / (6-x) ²=x² / (x-6) ²-36 / (x-6) ² = (x²-36) / (x-6) ² = (x-6) (x+6) / (x-6) ² = (x+6) / (x-6).

    2)

    10p / (p-c) + (6p+7c) / (c-p) = 10p / (p-c) - (6p+7c) / (p-c) = (10p-6p-7c) / (p-c) = (4p-7c) / (p-c).