Вычислите а) 2^11 2^6 / 2^14 б) 3^4 3^5 / 3^3 3^3 в) 5^7 / 5^2 5^3 г) 6^2 6^3 6 / 6^2 6^2 6 д) 10^12 10^3 / 10^2 10^9 10 е) 2^35 2^11 2^6 / 2^13 2^27 2^10

+2
Ответы (1)
  1. 14 февраля, 07:23
    0
    А) 2^17/2^14=2^3=8

    б) 3^9/3^6=3^3=27

    в) 5^7/5^6=5^1=5

    г) 6^6/6^4=6^2=36

    д) 10^15=10^12=10^3=1000

    е) 2^52/2^50=2^2=4