Arcsin (-√2/2) - arcsin (1/2) - arcsin (-1)

+3
Ответы (1)
  1. 29 сентября, 11:39
    0
    Arcsin (- √2/2) - arcsin (1/2) - arcsin (-1) =

    = - pi/4 - pi/6 + pi/2 = (-3pi - 2pi - 6pi) / 12 = pi/12

    Ответ: pi/12