Log3 (2x-1) = - 2log3 1/4

+4
Ответы (1)
  1. 10 марта, 22:30
    0
    Log3 (2x-1) = - 2log3*1/4

    log3 (2x-1) = log3 ((1/4) ^-2

    2x-1 = (1/4) ^-2

    2x-1=4^2

    2x-1=16

    2x=16+1

    2x=17

    x=17/2; x>1/2